Düz Küpeşte (Babadan Babaya Bağlantı)

22

Merdiven tasarımlarında öncelikle var olan betonarme iskelet veya metalik iskelet üzerine kaplama yapılırken veya sıfırdan oluşturulan ahşap iskelet üzerine tasarım gerçekleştirilirken, basamakların yerleştirilmesi ve merdivenin ana yapısının oluşturulması sağlanır. İkinci aşamada merdivenin tamamlanmasını sağlayan en önemli ayrıntı olarak küpeşte kullanımı bulunmaktadır. Küpeşte, merdiven kenarlarında korkuluk olarak bilinen ve el ile tutulan kısmı oluşturan ayrıntıdır. Bu ayrıntının hem sağlam bir kullanım sergilemesi hem de merdiven estetiği ile uyumlu olması gerekir. Küpeşte sistemleri, merdiven tasarımına göre oval veya köşeli olabileceği gibi düz bir şekilde çıkış sağlanan merdivenlerde aynı sistem ile düz küpeşte (babadan babaya bağlantı) yöntemi ile uygulanabilir. Bu sistem sayesinde klasik yapılarda veya modern yapılarda merdiven tasarımı yapılırken, merdivenin yapısına uygun bir küpeşte sağlanabilir.

Öncelikle yapı içerisinde proje çalışmaları sağlanırken, ustalarımız merdiven ölçüleri ile birlikte küpeşte ölçülerini de sağlayarak, gerekli uzunluğa sahip ve gereken noktada eğimleri gösteren düz küpeşte (babadan babaya bağlantı) sistemlerini oluşturmaktadır. Daha sonra merdiven mimari görüntüsünü tamamlayacak ve estetik katacak bir torna sisteminin uygulanması için küpeşte ile basamak arasındaki mesafenin ayarlanması sağlanır. Merdiven basamak malzemesi gibi kaliteli bir ahşap kullanımı sayesinde küpeşte uygulaması yapılırken, aynı zamanda da güncel tasarımların kullanılmasıyla sanatsal görüntü korunmaktadır.

Babadan Babaya Düz Küpeşte Modelleri

Yapı içerisinde 2 ya da 3 duvar gibi farklı alanlar içerisinde kalan ve düz bir şekilde köşeleri dönerek uygulanacak olan merdivenler için düz küpeşte (babadan babaya bağlantı) sistemlerinin kullanması daha avantajlı olmaktadır. Bu tip merdivenlerde, yapının köşeli tasarımına uygun olarak merdiven de aynı şekilde daha keskin hatlara sahip olarak tasarlanmaktadır. Bu nedenle küpeşte tasarımı da aynı şekilde gerçekleştirilir. İstanbul içerisinde birçok yapı bu özellikleri sergilediği için küpeşte tasarımları da profesyonel olarak bu şekilde sağlanmaktadır. Yine diğer merdiven yapılarında olduğu gibi küpeşte için renk seçiminin kullanılması ve merdivenin sahanlık bölümünde korkuluk kısmının oluşturulması için istenilen ayrıntıların seçilmesi mümkün olmaktadır. Birçok merdivene göre daha büyük bir kullanım alanı sergileyen bu yapılarda aynı şekilde uygun fiyatlı olarak oluşturulmaktadır.

Dubleks Merdiven Teklif Al Banner