Makale: Ekoloji ve Ahşap-Türkiye’de Ahşap Malzemenin Geleceği

3

DOĞAL OLANI YAŞAMIMIZA ALMALIYIZ ,ARTIK BİR ZORUNLULUK

 

Bugün dünyada yaşanan çevre sorunları karşısında çözüm arayışları ve yeni yönelimler yoğun bir biçimde tartışılmaktadır. İnsanların yaşam alanların da yapay malzeme kullanımı ve mimaride yer alması insan sağlığını birinci dereceden ilgilendiren ana etkenlerdendir

Artık tasarım ilkeleri yeniden sorgulanmak ve doğal malzeme ekolojik materyalleri insana temasa eden bire bir yaşama katmak zorunluluğu oluşmuştur aksi halde  kentleri çevreleyen alanlar dikkate alınarak ekolojik planlamalara doğru gidilmektedir. Çevre kirliliğini en aza indirecek, insan sağlığına uygun ortam şartlarını gerçekleştirebilecek ve ekolojik dengeyi koruyan yapılara yönelik eleman ve malzeme seçimi mimarinin hedefi olmuştur. Ekoloji ve mimarlık ilişkisi kapsamında karşımıza çıkan bir takım tanımları açmak ve yaşam alanların da yeniden tasarlamak ve yaşam alanlarına girmesini sağlamak  gerekmektedir.

 

Bu ilkeler ve zorunlulukların perspektifin de yaşam alanlarımız da sıkça karşılaştığımız Düşey taşıyıcılar olarak mimaride adlandırılan MERDİVENLER….
özelinde de firmamızın uzmanlık alanı olan AHŞAP MERDİVEN ve AHŞAP KÜPEŞTE imalatı ve uygulamaların da yapay malzemelerin yerine Doğal olan insana yakın olan malzemeler tercih edilmelidir…..

Kullandığımız / önerdiğimiz ahşap merdivenler endüstriyel anlam da yetiştirilen Doğanın ekolojik dengesini bozmayan doğal ağaçlardan imal edilir. Extıra birinci sınıf FSC belgeli fırın kuru su Agaçlar dan Ahşap merdivenler imal ediyoruz…  Yaşam alanlarının önemli mimari objelerinden olan Ahşap merdivenler öncelikle lata olarak biçilir ,biçilen ağaçlar kalibre edilir  ortama alıştırılır sonrasın da kurt ağzı kanal açılarak paneller oluşturulur oluşturulan paneller tekrardan kalibre edilir .Ağacın çalışma yönüne ait dinlendirilir dinlendirilen masif  plaka ağaçlar AHŞAP BASAMAK ebatların da işlenir  tasarıma uygun. AHŞAP BASAMAK  ve merdiven sereni ve Ahşap merdiven rıhtları oluşturulur ve demo montajı yapılır montajı yapılan merdiven tekrardan de monte edilerek son kabibrasyonu yapılır. Cilaya verilir cila Ahşap merdiven ve Ahşap basamak yapımı kadar önemlidir çünkü doğal olana ağaca yapay sentetik cila uygulamak doğal olan ağacı öldürmektir çünkü Ağacı kestiğiniz de ölmüyor yaşamını sürdürüyor. AHŞAP MERDİVEN ve AHŞAP BASAMAK ‘da  su bazlı dolgu ve Su bazlı cila kullanılmalıdır ……  Firma bilincimiz yaşamı yeniden üretmektir …. Ahşap merdiven uygulamalarımız da … Doğal olan Ağaca HER AĞAÇ BİR DÜŞ GÖRÜR ÖLÜRKEN dedirtmemek için ağacı insan yaşamına bir eşya olarak değil yaşamın bir parçası olarak katarız…

Dubleks Merdiven Teklif Al Banner